סלסלת קניות

בחר יישוב למשלוח / איסוף

שבעת המינים וחג השבועות

שבעת המינים

חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר: שבעת המינים הם מוטיב מרכזי בחג השבועות ובתרבות היהודית בכלל. אז לקראת חג השבועות הקרב ובא אנו רוצים להכיר לכם את שבעת הפירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל, על המשמעות שלהם בזמן המקרא ובימינו, ועוד קצת על החג עצמו. בואו נתחיל

על חג השבועות

חג השבועות יכול להזכיר לכמה מאיתנו משחקי מים עם החברים או המשפחה, אכילת מוצרי חלב, פירות, לבישת בגדים לבנים ושזירת זרים. אבל מה אנחנו יודעים על החג הזה?
ובכן, חג השבועות מכונה גם חג הקציר או יום הביכורים והוא אחד מבין שלוש הרגלים, שהם חגים מקראיים שבהם הייתה מצווה מהתורה לעלות לבית המקדש בירושלים ולחגוג אותם בשמחה. בזמן שבית המקדש היה קיים היו מקריבים בו קורבן לחם מהחיטה החדשה שנקצרה, וכן מהביכורים, כלומר קורבן מהפירות הראשונים של שבעת המינים.
כיום אנו חוגגים את החג בתאריך העברי ו’ בסיוון, יום לאחר סיום ספירת העומר הנמשכת שבעה שבועות. בין מנהגי החג השונים נוהגים לאכול מאכלי חלב ודבש, בחלק מהמקומות עורכים טקס הבאת ביכורים, מקשטים את הבית בצמחייה, ומשחקים במשחקי מים. חג זה מכונה גם חג מתן תורה משום שהוא מזוהה עם זמן מתן תורה, ועל כן יש כאלה שעוסקים בלימוד תורה כל הלילה.

שבעת המינים – הפירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל

כפי שציינו, בזמן בית המקדש נהגו להביא קורבנות מהביכורים של שבעת המינים, שמכונים גם פירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל. אנחנו לומדים על הפירות הללו מספר דברים פרק ח’, פסוק ח’: “ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורמון ארץ-זית שמן ודבש”. חוץ מקיום מצוות הביכורים בפירות שבעת המינים, גם בחג הסוכות אנו משתמשים בעץ התמר בתור לולב בנטילת ארבעת המינים ולסכך הסוכה. כמו כן, יש כאלה שנוהגים לתלות ולעטר עם שבעת המינים את הסוכה. גם בט”ו בשבט נוהגים לאכול מהפירות שנתברכה בהם הארץ, והם מוטיב מרכזי בחגיגות החג.

מה צריך לדעת על שבעת המינים?

  • חיטה – החיטה היא סוג ממשפחת הדגניים שנמנית עם חמשת מיני דגן. מדובר באחד ממיני המזון החשובים ביותר לאדם בכל רחבי העולם ואחד מהמרכיבים העיקריים בתרבויות רבות.
  • שעורה – גם השעורה מגיעה ממשפחת הדגניים. אף שמבחינה תזונתית היא דומה מאוד לחיטה, היא משמשת יותר בעלי חיים מאשר את האדם.
  • גפן – זהו צמח מטפס ממשפחת הגפניים. הפרי שלו הוא העינב והוא משמש כפרי מאכל, להכנת יין ופרי מיובש – צימוקים.
  • תאנה – התאנה היא פרי ממשפחת התותיים. זהו פרי עסיסי ומתוק הגדל על עץ, אשר נאכל טרי, משומר או יבש.
  • רימון – לרימון משמעות רחבה בדת היהודית, ויש לו מספר ערכים סמליים גם בתרבויות אחרות בעולם. לפרי הטעים הזה יש לא מעט סגולות רפואיות, והוא מכיל ויטמינים ומינרלים.
  • זית – עץ הזית תורבת לפני אלפי שנים ועל כן יש לו חשיבות ארוכת שנים, שכן הוא היה המקור העיקרי להפקת שמן בעת העתיקה, והוא עשיר בתכונות מזינות ובריאותיות. עץ הזית נחשב עץ עמיד מאוד, והוא יכול לשרוד במשך מאות שנים.
  • תמר – עץ התמר מפיק פירות טובים שניתן לאכול טריים, מיובשים וכן להפיק מהם סילאן (=דבש תמרים). אף הענפים והגזע שימשו בתור חומרי גלם לבנייה בעבר.

לקשט את השולחן עם שבעת המינים

שבעת המינים מופיעים כמוטיב קישוטי במקומות שונים בתרבות היהודית, כמו עיטורים בבתי כנסת וכמרכיב בולט ביצירות אומנות ויודאיקה. כמו שגם הזכרנו לפני, נוהגים לקשט סוכות בשבעת המינים ולתלות אותם מצד אחד בצורתם הטבעית אך גם קישוטים מלאכותיים המסמנים אותם. יש להם גם משמעות תרבותית, ומצאו אותם מוטבעים על מטבעות ישראליים מתקופות קדומות, וכן גם סמל מדינת ישראל כולל ענפי זית לצד המנורה.

חוץ מזה, כמובן שגם כיום ניתן לקשט באמצעות שבעת המינים את שולחן חג השבועות וכן את הבית לקראת החג. עם שיבולי החיטה והשעורה תוכלו לעטר את השולחן, מה שיכול להשתלב באופן מושלם במיוחד אם אתם מתכננים ארוחה חלבית, וייתן לכם מראה כפרי מיוחד. מצד אחד אפשר לפזר כמה שיבולים בין הצלחות, ומצד שני אפשר לשים זר שיבולים במרכז השולחן.

עוד קישוט מרשים הוא ללא ספק קערת פירות הכוללת פירות טריים משבעת המינים: תאנים, רימון וענבים, לצד שאר המינים. תוכלו לקחת את זה לשלב הבא ולהכין מגש פירות הכולל את פירות העונה לצד פירות טריים ומתוקים אחרים, ולשלב שם גם צימוקים, תמרים ותאנים מיובשים. כך שאתם לא רק מרווחים קישוט מרשים ויפהפה שיכול להעשיר כל שולחן חג, אלא גם קינוח טעים ושיכול להשתלב במיוחד לצד פלטת הגבינות.

סיכום

שבעת המינים תופסים חלק מרכזי בתרבות ובדת היהודית, וחלק מהפירות האלה אף משמעותיים גם בתרבויות אחרות בעולם. חוץ מזה שמדובר בצמחים חשובים ובריאים, הם יכולים להיות גם קישוט יפהפה לשולחן החג שלנו. שיהיה לכם חג ביכורים שמח!

פרי הדמיון

מערך הייצור ומשלוחי פירות שמגיעים לכל קצוות הארץ. 
טריות הפירות, האיכות ללא פשרות, העיצוב
המושלם וסטנדרט השירות, עולים על כל דמיון. בין
אם אתם חוגגים יום הולדת, יום נישואים או סתם
בא לכם להתפנק, אתם מוזמנים להתרגש מסושי
פירות מטריף, ליהנות מחיתוכי אננס מרהיבים
ולהתענג על אין ספור טעמים אקזוטיים…

מרכז הזמנות ארצי:

03-9400-111 | 08-6280-111

אמצעי תשלום

החלפת אזור חלוקה תאפס את הסל, האם לחזור או לאפס את הסל?


תוספת קטנה לפינוק מושלם

מגש חג ענק

550

מגש חג גדול

450

עוגת דואט וניל ושוקולד-כשל”פ

270

עוגת פיסטוק-כשל”פ

270

מהדורת פסח-זכוכית

450

מהדורת פסח-מיקס פירות וקינוחים

350

לא ניתן להוסיף מוצר מאזור חלוקה שונה, האם לחזור או לאפס את הסל?


דילוג לתוכן