סלסלת קניות

בחר יישוב למשלוח / איסוף

עושים סדר: מה ההבדל בין פרי לירק?

ירקות ובננות

ההבחנה בין פרי לירק עשויה להראות די ברורה ממבט ראשון: פירות הם מתוקים ועסיסיים ואילו הירקות הם בטעמים אדמתיים ופחות מתוקים, אם בכלל. את הפירות נוכל לפגוש בעוגות ובדברי מתיקה, ואילו את הירקות נפגוש במרק או בסלט טוב ומזין. אבל אם נרצה לחקור את ההבדלים באמת, את הגדרה של פרי וירק על פי הבוטניקה והמדע, את ההגדרות הקולינריות או את הגדרתם לפי ההלכה, נגלה כי לא כל ירק ירוק הוא באמת ירק ולא כל פרי עסיסי ומתוק הוא באמת פרי כמו שחשבנו. איך נדע מה ההבדל בין פרי וירק? נענה על הכול בהמשך המאמר.

פרי או ירק: איך נדע להבדיל ביניהם?

נכון שרובנו מקטלגים פירות וירקות לפי רמת המתיקות שלהם אך זו לא הבחנה נכונה. יש כמה הגדרות לפיהן אפשר לבחון את ההבדל בין פרי לירק.

נצמדים למדע: ההבדלים בבוטניקה

על פי הבוטניקה, הפרי נוצר מתוך חלקי הפרח הפנימיים בעקבות הפריה. לא כל הפירות לפי הבוטניקה מוגדרים כפירות שניתנים לאכילה. פירות אלו מכילים זרעים וגרעינים שנועדו להפריה ולהתרבות הצמח. על פי הבוטניקה, נוכל להגדיר לדוגמה את העגבניות, המלפפונים, הדלעת והפלפלים כפירות, על אף שהם נתפסים בעינינו כירקות. נוכל למצוא סוגים שונים של פירות – פירות נשירים שלהם גרעין קשה באמצע כמו שזיפים ומשמשים, פירות בעלי בשר מסביב לזרעים כמו מלונים, פירות שהזרעים שלהם נמצאים על החלק החיצוני של הפרי כמו תותים, ופירות יער שהזרעים בהם מסודרים באשכולות כמו אוכמניות ופטל.
כל חלקי הצמח האחרים שאינם מכילים זרעים וגרעינים כמו גבעולים, שורש, פקעות, נורות, ניצני פרחים ועלים נחשבים על פי הבוטניקה ירקות, וביניהם גזר, בצלים, תפוחי אדמה, חסה ועוד. ירקות לרוב יהיו דלים בקלוריות, בנתרן ובשומן ויכילו הרבה ויטמינים, סיבים ומינרליים.

טרי או מבושל: ההבדלים בקולינריה

הקולינריה, מתייחסת אך ורק לחלקים מהצמח שניתנים לאכילה – גם פירות וגם ירקות. ההגדרה הקולינרית היא מלאכותית והיא מגדירה את הפירות כבעלי הטעם המתוק או החמצמץ, ולכן פחות מבשלים ומתבלים אותם, ואילו כל השאר מוגדרים כירקות, גם אם הם אינם נחשבים ככה על פי הבוטניקה.
הבדל קולינרי נוסף מתייחס לגרעין. הפירות הם אלו המכילים גרעין קשה שאי אפשר לאכול אותו כמו גרעין של אפרסק או אבטיח, בעוד שאת הגרעינים הרכים של הירקות אפשר לאכול כמו בעגבנייה או במלפפון.

על העץ, באדמה או בשיח: ההבדלים לפי סוג צמח

תפיסה נוספת שאפשר על פיה להבחין בין פרי לירק היא לפי סוג הצמח. על פי תפיסה זו ירקות יהיו אלה שגדלים מתחת לאדמה או מעליה כמו גזר, בצל ואבטיח (זאת בניגוד לתפיסה הקולינרית שעל פיה אבטיח נחשב פרי, וכמוהו גם תות השדה). פירות יהיו אלה שגדלים על עצים, שיחים וצמחים מטפסים. בדומה להגדרה הקולינרית, גם הגדרה זו מתייחסת רק לפירות וירקות אכילים ועל פיה השקד יהיה פרי על אף שמבחינה בוטנית הוא נחשב זרע.

מה מברכים? ההבדלים לפי ההלכה

בנוגע לשאלה מה ההבדל בין פרי לירק – ההלכה עושה הבחנה בין פרי העץ ובין פרי האדמה. כל פרי שגדל על עץ שמפירותיו אפשר להנות לאורך כל השנה נחשב פרי, וכל פרי שגדל באדמה או שהוא פרי עונתי כמו בננות, נחשב כירק (פרי האדמה).

פוסקים: ההבדלים לפי החוק

החוק בישראל מגדיר מהם פירות ומהם ירקות לפי רשימה שנקבעה בהתאם לחוק מס ערך מוסף, שקובע מס אפסי על פרי או שירק שלא נעשה בהם כל עיבוד מסוג כלשהו.

אחת ולתמיד: פרי או ירק?

אז אחרי שהבנו את ההבדלים בין פירות וירקות לפי ההגדרות השונות, נעשה סדר. הינה רשימה קצרה של פירות וירקות שתסכם ותגדיר לנו סופית – מי פרי ומי ירק:

  • עגבנייה: מבחינה בוטנית היא פרי, אבל קולינרית אנחנו מחשיבים אותה ירק.
  • אבטיח: גם מבחינה בוטנית וגם מבחינה קולינרית האבטיח הוא פרי.
  • פלפלים וגמבות: הם פירות מבחינה בוטנית, אבל קולינרית אנחנו מחשיבים אותם ירקות.
  • חציל: מבחינה בוטנית הוא פרי, אבל קולינרית אנחנו מחשיבים אותו ירק.
  • אבוקדו: מבחינה בוטנית הוא פרי, אבל קולינרית אנחנו מחשיבים אותו ירק.
  • ארטישוק: גם מבחינה בוטנית וגם מבחינה קולינרית הארטישוק הוא ירק.
  • בננה: בעקבות פיתוחים חקלאיים לבננה אין גרעינים. הגזע שלה הוא בעצם פקעת שנמצאת עמוק באדמה ולכן מבחינה בוטנית היא נחשבת ירק. מבחינה קולינרית, לפחות בישראל, הבננה נחשבת פרי.
  • גזר: גם מבחינה בוטנית וגם מבחינה קולינרית הגזר הוא ירק.
  • דלעת: מבחינה בוטנית הוא פרי, אבל קולינרית אנחנו מחשיבים אותו ירק.

לסיכום

למרות החלוקה הברורה של הטבע בין פירות לירקות, האדם ייצר לעצמו חלוקה מעט שונה. אחרי שבדקנו, חקרנו והבנו שסלט הירקות שלנו מורכב ברובו מפירות, נוכל לבחור בעצמנו איך אנחנו קוראים למזון שמונח לנו בצלחת. אולי עכשיו נוכל לפתוח את הראש לשילובים נוספים במטבח כמו עוגה מתוקה בשימוש דלעת, או להכין עוף בתנור בתוספת תפוחי אדמה ובננה. מי יודע, אולי תופתעו לטובה מהטעמים שתקבלו.

פרי הדמיון

מערך הייצור ומשלוחי פירות שמגיעים לכל קצוות הארץ. 
טריות הפירות, האיכות ללא פשרות, העיצוב
המושלם וסטנדרט השירות, עולים על כל דמיון. בין
אם אתם חוגגים יום הולדת, יום נישואים או סתם
בא לכם להתפנק, אתם מוזמנים להתרגש מסושי
פירות מטריף, ליהנות מחיתוכי אננס מרהיבים
ולהתענג על אין ספור טעמים אקזוטיים…

מרכז הזמנות ארצי:

03-9400-111 | 08-6280-111

אמצעי תשלום

החלפת אזור חלוקה תאפס את הסל, האם לחזור או לאפס את הסל?


תוספת קטנה לפינוק מושלם

מגש חג ענק

550

מגש חג גדול

450

עוגת דואט וניל ושוקולד-כשל”פ

270

עוגת פיסטוק-כשל”פ

270

מהדורת פסח-זכוכית

450

מהדורת פסח-מיקס פירות וקינוחים

350

לא ניתן להוסיף מוצר מאזור חלוקה שונה, האם לחזור או לאפס את הסל?


דילוג לתוכן